Łysienie bliznowaciejące i plackowate

Łysienie bliznowaciejące i plackowate

Łysienie bliznowaciejące i plackowate

Istnieją różne kryteria podziału rodzajów łysienia.

Łysienie możemy podzielić na:

  1. bliznowaciejące
  2. niebliznowaciejące do którego zaliczamy…
  • łysienie androgenowe u kobiet i u mężczyzn
  • łysienie telogenowe
  • łysienie anagenowe
  • łysienie plackowate

Dziś chciałabym napisać Państwu kilka słów o łysieniu bliznowaciejącym i plackowatym.

Łysienie bliznowaciejące to proces łysienia zachodzący na skutek zaburzeń mieszka włosowego. Zanik mieszka może być spowodowany zmianami chorobowymi lub ich nieodwracalnym uszkodzeniem np.poparzeniem. Istnieje wiele czynników, które mogą trwale uszkodzić mieszek m.in.:grzybica, gruźlica, kiła, rozwijający się nowotwór czy liszaj. Przy tym typie łysienia dochodzi do nieodwracalnej utraty włosów na skutek zastąpienia mieszków włosowych przez tkankę łączną włóknistą i zeszkliwiały kolagen (dot. to ok 3% osób).

Najczęściej problem łysienia bliznowaciejącego dotyka kobiet. Są to zmiany okołomieszkowe w okolicach skroni potylicy i czoła. Niemożliwe jest odzyskanie włosów w miejscach zajętych przez łysienie bliznowaciejące. Szybka diagnoza i leczenie może tylko powstrzymać rozwój choroby i zachowanie tego kapitału włosów który pozostał.

Łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna autoimmunologiczna, która dotyka mieszków włosowych. Może rozpocząć się w dowolnym wieku zarówno u kobiet jak i mężczyzn. To choroba chroniczna wynikająca z nagromadzenia się limfocytów w owłosionej skórze głowy, które atakują mięśnie i komórki skóry głowy (podobnie jak w łuszczycy) . Jest to schorzenie wielogenowe czyli mają na nie wpływ nasze geny. Rozróżniamy kilka postaci łysienia  plackowatego:

  • wieloogniskowa
  • podłużna
  • cześciowa
  • całkowita
  • uniwersalna
  • rozlana

Z reguły łysienie plackowate pojawia się w obrębie głowy choć może pojawić się w innym miejscu skóry owłosionej(np.zarost).Mogą mu towarzyszyć zmiany na płytce paznokciowej. Początkowo ognisko ma wielkość monety może pojawić się jedno lub wiele i mogą one się zrastać lub powiększać. Charakterystyczne są włosy wykrzyknikowe wokół ognisk wyłysienia ((krótko ułamane końcówki są grubsze i ciemniejsze niż nasada). Postawienie diagnozy nie jest w tym przypadku trudne, trycholog na podstawie wstępnych oględzin będzie potrafi określić że to łysienie plackowate. Ważne przy leczeniu jest stadium choroby, czy łysy placek powiększa się czy nie, a jeśli zobaczymy małe białe włoski to znaczy ze jest już odrost i choroba jest w regresji. Po około 6-12mies. włosy samoistnie odrastają (nie we wszystkich przypadkach) początkowo w kolorze białym lub jasnym blądzie ale do 6-8 tyg mogą odzyskać swój kolor.

Pamiętajmy ze przypadłość ta jest nawrotowa. Rokowanie jest mniej korzystne dla odzyskania włosów w następujących przypadkach…

Obecność cukrzycy typu I, anemii złośliwej, autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, bielactwa nabytego i chorób atopowych(astma oskrzelowe, atopowe zapalenie skory, egzema, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa) oraz w przypadku pojawienia się przed okresem dojrzewania. Aromaterapia może okazać się pomocna w leczeniu łysienia plackowatego. Najlepiej stosować mieszankę olejków eterycznych: lawendowego, rozmarynowego i tymiankowego.

 

Ciekawostka

*Innym domowym sposobem wspomagania leczenia łysienia plackowatego jest sok z cebuli. Aby zrobić taki okład należy pokroić cebulę w plastry i zmiksować. |Sok można przetrzymywać w lodówce, ale przed zastosowaniem należy ogrzać go do temperatury pokojowej oraz wymieszać. W trakcie smarowania miejsc objętych łysieniem plackowatym używaj rękawiczek. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie a efekty powinny być widoczne po dwóch tygodniach.


Gdzie jesteśmy?

Adres
Delice-Med
ul. Rojna 63/65 piętro I
Łódź tel. 792 580 732

Godziny
Poniedziałek—Piątek: 9:00–19:00
Sobota: 9:00–14:00