Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe

Nadmiar androgenów u kobiet powoduje szereg zaburzeń, między innymi wykształcenie się męskiej budowy ciała, męskiego typu owłosienia, a także zaburzenia płodności, trądzik, łojotok, łysienie typu męskiego – łysienie androgenowe.

Androgeny to hormony płciowe zarówno męskie jak i żeńskie, produkowane przez narządy płciowe (jądra i jajniki) i korę nadnerczy.

Do androgenów wytwarzanych w jądrach należą:

-TESTOSTERON

-5 ALFA DHT

-ANDROSTERON

Do androgenów wytwarzanych w jajnikach należą:

-DHT *(dihydrosteron)

-ANDROSTENDION

Do androgenów wytwarzanych w korze nadnerczy:

-TESTOSTERON

-DHEA *(dihydroepiandrosteron)

Dziś zajmę się krótkim omówieniem ostatniego problemu czyli łysienie typu męskiego.

Łysienie androgenowe dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet. Spowodowane jest aktywnością męskiego hormonu DHT *(dihydrotestosteronu) pod wpływem którego mieszki włosowe zmniejszają się i z czasem produkują coraz cieńsze włosy. Cały ten proces jest wynikiem złożonych przemian biochemicznych, które zachodzą w mieszkach. Dihydrotestosteron powstaje z połączenia się testosteronu z enzymem 5ALFA reduktazy typu II i to on działa na receptory zlokalizowane w mieszkach włosowych. Prowadzi do miniaturyzacji cebulki i mieszka włosowego. Włosy stają się ścieńczałe, aż w końcu zatrzymuje się ich wzrost. Pustu mieszek włosowy ulega zwężeniu i zabliźnia się nieodwracalnie. Innym procesem, o którym mówią naukowcy jest obecność przewlekłego stanu zapalnego w mieszkach włosowych i rozwój zwłóknienia. Te czynniki powinny być brane pod uwagę w programie leczenia tego łysienia.

U mężczyzn oznaką łysienia androgenowego są zakola i oko papieskie, natomiast u kobiet okolice ciemienia i linii włosów-szczyt głowy. Na wypadanie włosów maja tutaj wpływ czynniki w szczególności uwarunkowane genetycznie związane właśnie ze zbyt wysokim stężeniem hormonu w cebulce włosa.

W obecnych czasach tego typu przypadłość dotyka coraz większej liczby populacji.

Pamiętajmy, że im problem łysienia androgenowego zostanie wcześniej zdjagnozowany tym większa jest szansa na odzyskanie włosów i zachowanie ich dotychczasowego kapitału. Nie warto diagnozować się na własną rękę i podejmować długotrwałych kuracji metodą prób i błędów-tu liczy się czas!


Gdzie jesteśmy?

Adres
Delice-Med
ul. Rojna 63/65 piętro I
Łódź tel. 792 580 732

Godziny
Poniedziałek—Piątek: 9:00–19:00
Sobota: 9:00–14:00