Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe

Od momentu narodzin aż do śmierci, podczas całego naszego życia zmniejsza się o 30% kapitał naszych włosów. Dziennie tracimy od 40-100 włosów i jest to proces normalny, nie jest to łysienie. Włosy człowieka podlegają ciągłej cyklicznej wymianie. Cykl wzrostu włosa składa się z kilku faz, a te najważniejsze to faza wzrostu(anagenowa), faza krótka przejściowa (katagenowa) oraz faza spoczynku (telogenowa).

Faza anagenowa jest najdłuższą fazą rozwoju włosa. U kobiet to 2-7 lat, a u mężczyzn 2-4 lat. Różnica w fazach wzrostu między kobietą a mężczyzną wynika z tego, iż mają inny cykl hormonów. Przez całe życie włos wzrasta z jednej cebulki 20-25 razy. W fazie spoczynku włosa – telogenie, dochodzi do osłabienia włosa, zahamowania jego wzrostu i wypadania. Zostają jednak zachowane komórki macierzyste, które mają zdolność podziału i w miejscu pustego mieszka wyrasta nowy włos anagenowy.

Łysienie telogenowe to szeroko pojęte rozchwianie równowagi organizmu i ma zazwyczaj swoją odwracalną przyczynę. Polega na przejściu dużej liczby włosów rosnących w fazę zaniku i spoczynku. Po wykryciu przyczyny i jej usunięciu włosy regenerują się w ciągu 6-12 miesięcy, nie pozostawiając śladu po ich wcześniejszej utracie.

Pierwszym objawem łysienia telogenowego jest zauważalne wzmożone wypadanie włosów, które pacjenci najczęściej obserwują przy czesaniu czy kąpieli. Ubytek włosów może mieć miejsce także w innych rejonach ciała (brwi, pachy). Łysienie to stanowi poważny problem w znacznym stopniu obniżającym pewność siebie i własną samoocenę.

Do najczęstszych przyczyn łysienia telogenowego należą takie czynniki jak; zatrucia, przewlekłe stany zapalne, czynniki psychogenne, obciążenia organizmu, niedobory żywieniowe, choroby zakaźne, przyjmowane leki oraz zaburzenia hormonalne. Co ważne w tej postaci utraty włosów nie dochodzi do całkowitego wyłysienia. Przy oględzinach głowy pacjenta można zaobserwować krótkie odrastające włosy. Dzieje się tak za sprawą zachowanych mieszków, które umożliwiają regenerację.

Po zauważeniu pierwszych oznak nadmiernej utraty włosów proponuję udać się na wizytę do trychologa. Profesjonalna pomoc i odpowiednia diagnoza wraz z dobrze dobraną kuracją zaowocuje pożądanym efektem. Nic tak nie cieszy jak widoczna poprawa kondycji, jakości i wyglądu włosów.


Gdzie jesteśmy?

Adres
Delice-Med
ul. Rojna 63/65 piętro I
Łódź tel. 792 580 732

Godziny
Poniedziałek—Piątek: 9:00–19:00
Sobota: 9:00–14:00