NUŻENIEC
NUŻENIEC
Nużeniec to pasożyt skórny należący do rodziny roztoczy. Objawami są wysypki skórne, wykwity, trądziki, rumieńce, w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych policzków, nosa, czoła i powiekach, a także w bruździe nosowo-wargowej. Pasożyty te nie są widoczne gołym okiem. Żywią się martwym naskórkiem i mogą powodować choroby skórne. Lubią wilgotne środowisko. Są aktywne szczególnie nocą. Dopóki ich liczba znacznie nie wzrośnie i nie rozprzestrzenią się dalej nie są szczególnie groźne. Nużeniec wywołuje chorobę zwaną DERMADEKOZĄ na którą szczególnie podatne są osoby z obniżoną odpornością.
Objawy to różne dolegliwości skórne, stany zapalne wokół ust, wągry i zaskórniki.
OSOBIE ZARAŻONEJ NUŻEŃCEM MOGĄ WYPADAĆ WŁOSY !!!!
Często także tej chorobie towarzyszy zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy jęczmień (odczuwalne jest wtedy pieczenie, kłucie czy piasek w oczach). Na brzegach powiek pojawiają się złogi, a osłabione rzęsy łamią się i wypadają.
Zarazić można się poprzez bezpośredni kontakt, przez np. podanie dłoni, lub używając tych samych przedmiotów osobistych (ręcznika, grzebienia, bądź też spanie na tej samej pościeli) co osoby zarażone.
Aby postawić diagnozę należy wykonać badanie mikroskopowe chorego naskórka. Do analizy pobiera się również próbki brwi i rzęs.
Bardzo ważne przy tej dolegliwości jest dokładne oczyszczanie chorych miejsc. Detoksykacja przeprowadzona prawidłowo i systematycznie oraz szczególne dbanie o higienę powinny przynieść upragniony efekt już po kilku miesiącach, a nieprzyjemne dolegliwości powinny całkowicie ustąpić.
Jeśli borykasz się z wymienionymi problemami zrób analizie i podejmij leczenie.