Wypadanie włosów po chemioterapii

Wypadanie włosów po chemioterapii

Czy zastanowiło Cię kiedyś jaki to skarb posiadać włosy do momentu, kiedy nie zaczynasz ich tracić? Podczas wywiadów z pacjentami, każdy z nich jest przypadkiem indywidualnym i tak też chcemy go traktować. Przede wszystkim nadmienię parę zdań o chemioterapii, która jest najbardziej skuteczna w walce z nowotworem.

Leki które są używane podczas chemioterapii, niestety niszczą też zdrowe komórki. Skutki uboczne to: niedokrwistość, zmęczenie, nudności, wypadanie włosów, itd. Wypadanie włosów następuje dwa tygodnie po zaczęcie leczenia. Oczywiście nie jest to wypadanie stałe stałe, tylko tymczasowe. Cytostatyki (leki używane podczas leczenia) czasami powodują tylko przerzedzenie włosów, ale większość całkowitą utratę. Zawsze po chemioterapii włosy odrastają. Co jest ważne dla włosów i skóry głowy podczas leczenia?
-powinno używać się jedwabne powłoczki na poduszki
-szampony delikatne dobrane przez trychologia
-szczotki i grzebienie jak dla noworodków
-na początku chemioterapii doradzamy ściąć włosy
-zasięgać porady trychologa lub fryzjera
-ważne jest wsparcie psychologiczne.

Włosy po chemioterapi odrastają bardzo często innego kształtu i koloru. Po chemioterapii rodzimy nie nosić perukę, chustek, aby skóra mogła oddychać. Może wystąpić zapalenie mieszków włosowych i sucha skóra na całym ciele.

Jak leczyć i zapobiegać?

Jeżeli wiemy odpowiednio wcześniej o rozpoczęciu chemioterapii zaczynamy od wizyty u trychologia, który zacznie wprowadzać preparaty zapobiegające wypadaniu włosów na trzy miesiące wcześniej. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniej równowagi skóry i jeśli dojdzie do tak zwanego szoku podczas chemioterapii to będzie on o wiele mniejszy. Jeśli będzie się używać szamponu z syntetykami, to odczuje się większy wpływ chemioterapii na skórę i włosy. Równowaga jest bardzo ważne, ponieważ skóra nabierze siły. Bardzo ważną rzeczą jest też ochrona przed słońcem UV. Podczas chemioterapii nie powinno się wystawiać na słońce, a jeśli już to używasz produktów z filtrem, a wieczorem nawilżających. Smog też źle wypływa, bo skóra wchłania wszystko z otoczenia. Higiena, ochrona, równowagę skóry, produkty bez alkoholu, to wszystko czego Ty potrzebujesz, aby lepiej poczuć się w tej ciężkiej sytuacji. Skóra jest nad wyraz wtedy wrażliwa, nawet mały dotyk powoduje dyskomfort. Preparaty z wyselekcjonowanymi olejkami z lawendy i mięty oraz aloesu działają łagodząco i ochronnie. Dają trwałą ulgę w związanych dolegliwościach. Utrata włosów jest bardzo dużym przeżyciem podczas chemii szczególnie dla kobiet, dlatego wizytę u specjalisty trychologa poprawi Twoje samopoczucie. Po około sześciu miesiącach od zakończenia chemioterapii, trycholog zadba o właściwe preparaty pobudzająca odrost i szybki wzrost włosów. Jak przezwyciężyć ból spowodowany utratą włosów podczas chemii? My trycholodzy odpowiemy Tobie na nurtujące pytania. Chemioterapia to nie wyrok dla twoich włosów.


Gdzie jesteśmy?

Adres
Delice-Med
ul. Rojna 63/65 piętro I
Łódź tel. 792 580 732

Godziny
Poniedziałek—Piątek: 9:00–19:00
Sobota: 9:00–14:00