Włosy są naszą wizytówką. Dają nam poczucie indywidualności, atrakcyjności, pewności siebie.
Wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym i występuje codziennie. Każdy człowiek może tracić dziennie do 100 włosów. Na ich miejsce powstają nowe. Cykl wzrostu włosa składa się z trzech faz, które się powtarzają przez całe życie. Pierwszą fazą jest anagen, który trwa od 5 do 7 lat. W tej fazie następuje aktywny wzrost włosa. Kolejnym etapem życia włosa jest przejściowa faza – katagen. Trwa ona od 2 do 3 tygodni. Ostatnią fazą jest faza telogenowa, która twa od 2 do 3 miesięcy, podczas której włos wypada i cykl się powtarza.
Problemy z wpadaniem włosów pojawia się wówczas, kiedy zaczyna nam wypadać powyżej stu włosów dziennie, a na ich miejsce nie pojawiają się nowe. Przyczyn takiego stanu jest wiele:
Łysienie androgenowe typu męskiego i żeńskiego – Jest to najczęściej spotykany typ łysienia. Podłożem są najczęściej uwarunkowania genetyczne. Męski hormon testosteron jest metabolizowany w mieszku włosowym przez enzym 5ά-reduktazy do pochodnej dihydrotestosteronu, który powoduje miniaturyzację mieszków włosowych. Zmniejsza ich ukrwienie, co w konsekwencji powoduje wypadanie włosów.
Łysienie telogenowe – jest najczęstszą przyczyną przerzedzenia się włosów. Spowodowane jest najczęściej w wyniku ostrej infekcji organizmu, długotrwale utrzymującą się wysoką temperaturą ciała, silnym bodźcem stresowym, stosowaniem leków obniżających krzepliwość krwi.
Łysienie polekowe – występuje u pacjentów w wyniku toksycznego działania leku na mieszki włosowe. Najczęściej mają one charakter krótkotrwały i ustępują po odstawieniu leku. Zakres łysienia zależy od dawki, rodzaju i schematu leczenia pacjenta lekiem.
Łysienie bliznowciejące – należy do rzadko spotykanych rodzajów łysienia. U chorych dochodzi do nieodwracalnej utraty włosów w wyniku tworzenia się blizn zasklepiających mieszki włosowe.
Łysienie plackowate – jest utratą włosów w określonych miejscach. Początkowo powstają pojedyncze ogniska o kształcie okrągłych kręgów, które stopniowo powiększają swoją średnicę. Charakterystyczne w trichogramie są włosy wykrzyknikowe występujące na zewnętrznym obwodzie ogniska.