Badanie trychologiczne wykonuję doświadczony trycholog i podzielone jest na kliku etapów:
Etap I – wywiad z pacjentem
Podczas wizyty wykonywany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, mający na celu określenie zebranie ogólnych wiadomości od pacjenta dotyczących jego dolegliwości. Wskazane jest przed pierwszą wizytą zabrać ze sobą wyniki badań lekarskich wykonanych w okresie poprzedzającym występowanie dolegliwości oraz nie myć głowy dzień przed wizytą.
Etap II – badanie trychologiczne
Następnym etapem jest obejrzenie skóry głowy i włosów. Trycholog sprawdza stan skóry głowy jej wygląd i napięcie oraz stan i gęstość włosów w różnych częściach na głowie. Jej nierównomierna gęstość wskazuje lokalizacje miejsc narażonych na nadmierne ich wypadanie.
Etap III – badanie trichoskopem
Trycholog za pomocą mikrokamery z dużym powiększeniem ogląda skórę głowy, mieszki włosowe oraz łodygę włosa. Na monitorze widoczne są miejsca o nieprawidłowej strukturze. Następnie specjalista pobiera 10 włosów wraz z cebulką z różnych części skóry głowy. W powiększeniu 200 krotnych ogląda pobrane cebulki włosów, w celu określenia fazy w jakiej znajduje się włos.
Etap IV – trichogam
Na podstawie cebulek włosów pobranych od pacjenta i oznaczeniu ich faz wzrostu określany jest trichogram. Wyniki badania cebulek włosów potwierdzają lub wykluczają rozpoznanie łysienia. Badanie to określa również czy nastąpiła poprawa po zastosowaniu leczenia. Badanie wykonuje się u pacjentów w każdym wieku i jest bezbolesne. Wyniki badania są dostępne tego samego dnia bezpośrednio po badaniu. Skierowanie na badanie nie jest wymagane.
Etap V – diagnoza i określenie planu leczenia
Końcowym etapem jest określenie przyczyn łysienia oraz dobranie właściwej terapii.